[sg-gallery]

The set times for the massive Counterpoint Music & Arts Festival in Kington Downs, Georgia have been announced. The festival's lineup spans across numerous genres, supplying one of the best and most diverse collection of artists in recent memory. However, the presence of electronic artists is the strongest of any genre represented in the lineup. With names like Major Lazer, Krewella, GRiZ, and Boys Noize, just to name a few, this guarantees to be one of the hottest festivals all summer.

Full set times for Counterpoint 2014 are as follows:

Thursday, April 24

Midway Stage
8:15 PM: Mad Violinist
9:15 PM: Modern Measure
10:15 PM: Exmag
11:15 PM: Star Slinger

Friday, April 25

blu Freedom Stage
4:00-5:00 PM: Poolside
5:45-6:45 PM: Moon Taxi
7:45-9:00 PM: Big Gigantic
10:00 PM-12:00 AM: Pretty Lights

Hillside Stage
5:00-5:45 PM: Deep Cotton
6:45-7:45 PM: Schoolboy Q
9:00-10:00 PM: Matt & Kim

Steeple Stage
5:30-6:30 PM: Martina McFlyy
6:45-7:45 PM: Pegboard Nerds
8:00-9:00 PM: Green Lantern
9:15-10:30 PM: Mat Zo
11:00 PM-12:00 AM: Rich Homie Quan
12:30-1:45 AM: Krewella

Underground
5:15-6:00 PM: BLKK Morris
6:30-7:15 PM: Infinity Shred
7:45-8:45 PM: Tourist
9:15-10:30 PM: Papadosio
11:15 PM-12:30 AM: Jonas Rathsman
12:45-2:00 AM: Boys Noize

Midway Stage
9:00-10:00 AM: Morning Meditation with Nick Atlas
10:00-11:00 AM: Yoga with Nick Atlas
11:00 AM-12 NOON: Creative Hoop Dance with Orly Waanounou and Diana Khatib

Friday Local Stage Presented by Creative Loafing (at the Midway Stage)
12:30-1:15 PM: Ill Poacher
1:45-2:30 PM: Hello Ocho
3:00-4:00 PM: deadCAT

Saturday, April 26

blu Freedom Stage
1:45-2:45 PM: Wild Cub
3:45-4:45 PM: St. Lucia
5:45-6:45 PM: Janelle Monae
7:45-9:00 PM: J. Cole
10:30 PM-12:00 AM: Foster The People

Hillside Stage
1:00-1:45 PM: JMSN
2:45-3:45 PM: Dan Croll
4:45-5:45 PM: Rubblebucket
6:45-7:45 PM: A-Trak
9:00-10:30 PM: STS9

Steeple Stage
1:45-2:30 PM: DJ Contest Winner
2:45-3:30 PM: Chris Bushnell
3:45-4:30 PM: Mayhem
4:45-5:45 PM: Lance Herbstrong
6:00-7:00 PM: Butch Clancy
7:15-8:15 PM: Kill Paris
8:30-9:30 PM: Hucci
9:45-10:45 PM: Griz
11:00 PM-12:15 AM: Wolfgang Gartner
12:30-2:00 AM: Above & Beyond

Underground
1:45-2:30 PM: The Difference Machine
2:45-3:30 PM: Shreddie Mercury
3:45-4:30 PM: Five Knives
5:00-6:00 PM: The Floozies
6:15-7:15 PM: Thriftworks
7:30-8:30 PM: Nosaj Thing
8:45-9:45 PM: XXYYXX
10:00-11:00 PM: The Polish Ambassador
11:15 PM-12:15 AM: Ott
12:45-2:00 AM: Shpongle (Simon Posford DJ Set)

Midway Stage
9:00-10:00 AM: Morning Meditation with Nick Atlas
10:00-11:00 AM: Yoga with Nick Atlas
11:00 AM-12 NOON: Detox Yoga Flow with Rachelle Knowles
1:00 PM-5:00PM: Scratch DJ Academy

Sunday, April 27

blu Freedom Stage
1:45-2:45 PM: YACHT
3:45-4:45 PM: Run the Jewels (El-P & Killer Mike)
5:45-6:45 PM: Thievery Corporation
7:45-9:00 PM: Major Lazer
10:00-11:30 PM: Outkast

Hillside Stage
1:00-1:45 PM: Basic Vacation
2:45-3:45 PM: The Revivalists
4:45-5:45 PM: Chance The Rapper
6:45-7:45 PM: Phantogram
9:00-10:00 PM: Sleigh Bells

Steeple Stage
1:00-1:45 PM: Skrause
2:00-2:45 PM: Ployd
3:00-3:45 PM: Bagheera
4:00-5:00 PM: Kap Slap
5:15-6:15 PM: Minnesota
6:30-7:30 PM: GTA
7:45-8:45 PM: Congorock
9:00-10:00 PM: Flosstradamus
11:45 AM-1:00 AM: Flux Pavilion

Underground
1:30-2:15 PM: Chrome Sparks
2:45-3:30 PM: Real Magic
3:45-4:30 PM: Roman Gianarthur
4:45-5:30 PM: Ratking
6:00-7:00 PM: Cashmere Cat
7:15-8:15 PM: Watch The Duck
8:45-9:45 PM: Thundercat
11:45 PM-1:00 AM: Tycho

Midway Stage
9:00-10:00 AM: Morning Meditation with Nick Atlas
10:00-11:00 AM: Yoga with Nick Atlas
11:00 AM-12 NOON: Monkey Chant! with Nick Atlas
1:00 PM – 5:00PM: Scratch DJ Academy